- Úvod
- Bezobratlí
- Echinometra mathaei
Echinometra mathaei

- Kompletní specifikace
- Komentáře 0
- Echinometra mathaeiSkladem 3 ks550 Kč455 Kč bez DPH
Echinometra mathaei - Ježovka Mathaeova.
Mořské ježovky jsou nezbytnou součástí úklidové posádky, konzumují mnoho druhů řas.
Tito živočichové by neměli být drženy v nádržích s vysokým obsahem dusičnanů, protože jsou citlivější než většina ryb.
Je vhodné pro ně pořídit akvárium s dostatkem úkrytů a prostoru pro noční putování.
Pokud kvalita vody není vyhovující, nebo při nedostatku krmiva začnou ztrácet ostny a hynout.
Většinou jim stačí přirozená výživa pouze ze zaběhnutého akvária, je však vhodné je přikrmovat sušenou řasou, aby nevykazovaly známky hladovění.
Některé druhy jsou citlivé na vzduch a změny salinity vody, proto buďte při manipulaci a aklimatizaci mořských ježovek velice opatrní.
Echinometra mathaei dorůstá do průměru asi 5 centimetrů. Barva je dosti variabilní, ale test je obvykle tmavá barva. Ostny jsou někdy zelené a fialové s fialovými špičkami nebo zcela zelené s fialovými špičkami, ale tohoto mořského ježka lze odlišit od jiných druhů charakteristickým bledým prstencem na spodní části každé páteře.
Echinometra mathaei používá své ostny a zuby (součást ústních ústrojí známých jako Aristotelova lucerna ), aby se zaryla do čedičové a vápenaté skály, kde žije. Z těchto dutin se v noci vynořuje, aby se pásl na řasách . Stejně jako u jiných mořských ježků zahrnuje rozmnožování uvolňování gamet do vodního sloupce. Hnojení je vnější a larvy echinopluteus jsou planktonní . Když se usadí na mořském dně, podstoupí metamorfózu v mladé ježovky. V Suezském zálivu, v nejsevernější části svého areálu se tře v létě a na podzim, ale v teplejších vodách dochází k rozmnožování v kteroukoli roční dobu.
Echinometra mathaei v důsledku svých norování způsobuje bioerozi korálových útesů . Jeho přirozenými predátory jsou většinou ploutvonožci , ale existuje také určitá predace křehkých hvězdic a plžů . Bylo zjištěno, že v oblastech, kde dochází k intenzivnímu rybolovu, se počet ježků zvyšuje, protože jejich přirození predátoři jsou méně hojní a v důsledku toho dochází k většímu poškození útesu.
Mezi ostny tohoto mořského ježka žije komenzální kreveta Athanas areteformi a jeho vzhled napodobuje kreveta kudlanka Echinosquilla guerinii , která se skrývá v díře ve skále a je vidět pouze její ostnatý telson .
Měď má škodlivý účinek na larvy při 0,02 mg/l a dospělci mají hodnoty TL 50 za 48 a 96 hodin 0,54 a 0,30 mg/l. Úspěšnost oplodnění byla také snížena na 50 % v 0,18 mg/l a štěpení 8-buněčného stadia rovněž při 0,42 mg/l Cu
Aklimatizace:
Správná aklimatizace je nesmírně důležitá s ohledem na stres, který je na zvířata vystaven přepravnímu procesu. Věnujte prosím chvilku prostudování našeho průvodce aklimatizací
Mořská akvaristika ReefHome Český Těšín