Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 10-18 hod.(po telefonické domluvě)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 3 500 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
07.03.2022
Registrace
Nově se můžete registrovat pomocí Google, Facebooku či mojeID číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
12.05.2022
Aklimatizace
Správná aklimatizace nově příchozích je nesmírně důležitá s ohledem na množství stresu, který koráli vydrželi, než dorazili k vašim dveřím. číst celé
07.04.2022
Jak začít s mořskou akvaristikou
Mořská akvaristika se může stát i vaším koníčkem. Mořskou rybku z filmu Nemo vám bude závidět každý číst celé
24.03.2022
Reef Factory
Chytrý akvarijní systém. číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Aklimatizace
12.05.2022
Komentáře (0)

Aklimatizace

Bezpečí je vždy lepší než litovat, zvláště při aklimatizaci nově příchozích korálů do vašeho akvária. Pečlivá aklimatizace na světlo je často rozhodujícím faktorem pro úspěšné transplantace. Bez řádné aklimatizace na světlo mohou korály vybělit, spálit nebo se vážně poškodit.

Pochopení aklimatizace korálového světla

Zatímco většina fandů je velmi pečlivá ohledně běžné teploty vody a chemické aklimatizace vody, aklimatizace korálového světla zůstává poněkud neznámá. Po pečlivém prozkoumání světelných požadavků konkrétního korálu se mnoho nadšenců útesů snaží okamžitě umístit nové korály na nejjasnější místo, nejblíže ke zdroji světla. Může se to zdát vhodné, ale v mnoha situacích to může způsobit více škody než užitku.

Mějte na paměti, že světelné podmínky se liší akvárium od akvária. Žádná dvě svítidla nemají stejné světelné vlastnosti. Proto se korál aklimatizovaný na umělé osvětlení z jednoho systému (např. ze zverimexu nebo online prodejce) bude muset postupně přizpůsobit různým světelným podmínkám, když je zaveden do nového systému akvária.

Správná aklimatizace nově příchozích je nesmírně důležitá s ohledem na množství stresu, který koráli vydrželi, než dorazili k vašim dveřím. Ihned po příjmu doporučujeme dodržet následující postup. Celý proces je ve skutečnosti velmi jednoduchý a jeho dokončení by mělo trvat méně než půl hodiny.

Krok 1: Vypněte osvětlení akvária

Živočichové byla poslední den v naprosté tmě a okamžitě se nepřizpůsobí vysokému výkonu osvětlení akvária. Zhasnutím světel odstraníte možný zdroj stresu pro nově příchozího. Problémem s novými přírůstky do vaší útesové nádrže může být obecně nadměrné vystavení světlu. Vážné poškození korálu, který byl vypěstován při skromnějším osvětlení, trvá jen den nebo dva za podmínek vysokého osvětlení.

Krok 2: Nádoby vyprázdněte do o něco větší vany

Obvykle používáme malou plastovou vanu k aklimatizaci nových korálů. Pokud chcete, můžete nádoby s korály vyprázdnit do samostatných van, ale když dostáváme nové korály, máme tendenci je umístit do stejné vany. Účelem toho je poskytnout dostatečný objem pro přidání vody z akvária a také připravit roztok pro hubení škůdců.

Krok 3: Přidejte 1/2 šálku akvarijní vody každých pár minut

Čím pomaleji přidáváte vodu, tím lépe. Korály a další bezobratlí jsou citliví na kolísání pH a zejména slanosti. Někteří akvaristé preferují kapající aklimatizační korály, což činí tento proces ještě pozvolnějším, ale je třeba vzít v úvahu i pokles teploty, ke kterému během této doby dochází. Celý proces aklimatizace by neměl trvat déle než 30 minut.

Krok 4: Dejte vzorek do nádrže

Najděte vhodné místo, kde bude nový korál dostávat odpovídající proudění a nižší světlo. Bude trvat několik dní, než se přizpůsobí novému osvětlení. Pokud máte přístup do karanténního systému, doporučujeme použít výše uvedenou metodu k první aklimatizaci nově příchozího. Po skončení období karantény opakujte postup pro vložení vzorku do zobrazovací nádrže.

Bez ohledu na nastavení světla umístěte všechny nové korály na dno akvária, dokud se nezačnou přizpůsobovat. Pokud používáte metalhalogenidová světla, umístěte nad korály během prvních několika týdnů aklimatizace nějaký stínící materiál. Zástěnou může být lehké obložení přepravky na vejce nebo síťovina ze skleněných vláken. První týden také zkraťte fotoperiodu o čtvrtinu a postupně každý týden hodinu přidávejte, abyste snížili riziko světelného šoku. Dobrým znamením, že se váš korál upravil, je, když se zdá být plně roztažený a zobrazuje plné zbarvení.

Během příštího měsíce pomalu posuňte korál na jeho preferované místo. Obecně platí, že jasnější barevné korály by měly být blíže světlům. Jasné barvy znamenají vývoj tkáňového pigmentu, který pomáhá chránit korály před UV zářením přítomným v mělčích hloubkách. Ačkoli správná aklimatizace světla je pomalý proces, může to být rozdíl mezi domácím útesem, který jednoduše vydrží, a útesem, který prosperuje po mnoho let.

Další poznámky:

Korál se může zdát neuvěřitelně vystresovaný, když dorazí k vašim dveřím. Přeprava korálů je jednou z nejvíce stresujících věcí, které děláme, a to hodně říká, když vezmeme v úvahu, že mnoho z nich bylo množeno pásovou pilou! Doslova právě prožili nejhorší den svého života v procesu přepravy, takže může trvat několik dní, než znovu získají jakoukoli zdání svého předchozího vzhledu. 

Stres však není totéž jako DOA. Pokud obdržíte korál, o kterém si myslíte, že uhynul během přepravy, dejte nám prosím vědět. 

 

Mořská akvaristika ReefHome Český Těšín 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli