Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 10-18 hod.(po telefonické domluvě)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 3 500 Kč a máte dopravu ZDARMA
Novinky
07.03.2022
Registrace
Nově se můžete registrovat pomocí Google, Facebooku či mojeID číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
12.05.2022
Aklimatizace
Správná aklimatizace nově příchozích je nesmírně důležitá s ohledem na množství stresu, který koráli vydrželi, než dorazili k vašim dveřím. číst celé
07.04.2022
Jak začít s mořskou akvaristikou
Mořská akvaristika se může stát i vaším koníčkem. Mořskou rybku z filmu Nemo vám bude závidět každý číst celé
24.03.2022
Reef Factory
Chytrý akvarijní systém. číst celé
Zobrazit všechny články

Chelmon rostratus M

Zobec obecný

Chelmon rostratus - Zobec obecný. Haetodontidae. Chelmon rostratus je potravní specialista s dlouhou špičatou tlamičkou, kterou sbírá potravu z útesu,... celý popis
Dostupnost
na objednávku 1 ks
1 800 Kč
1 488 Kč
bez DPH
ks
Číslo produktu:100
Hlídat cenu / dostupnost
Kompletní specifikace

Chelmon rostratus - Zobec obecný.

Haetodontidae.

Chelmon rostratus je potravní specialista s dlouhou špičatou tlamičkou, kterou sbírá potravu z útesu, ale i z velmi úzkých děr a tedy uloví i skryté červy nebo měkkýše z jejich ulit a lastur.
Tato překrásná klipkovitá ryba je snem mnoha mořských akvaristů pro svoji jedinečnou krásu ale také pro svou užitečnost při likvidaci skelných sasanek. Přitom mezi klipkami patří mezi ty více snášenlivé ke korálům a ostatním bezobratlým živočichům. Korálnatců si většinou nevšímá, ale jak to bývá, tak i zde se najdou výjimky.
Přestože mnozí akvaristé chovají tuto rybu dlouhodobě, tak další Ch.rostratuse stále považují v akvarijních chovech za rybu, která dříve nebo později uhyne. Příčinou je přechod obtížný na alternativní krmiva, ryba je sice bázlivější, ale často po určitou dobu bezproblémově v nádrži plave, pak se ale stává vyhublejší a vyhublejší až je nakonec zcela vyčerpaná a uhyne.
Ch.rostratus potřebuje přijímat potravu po malých soustech ale dlouhodoběji než mnohé ostatní ryby. Bohužel ve společenských nádržích na ně často potrava nezbyde, nebo je pro ně k dispozici pouze po velmi krátký čas. Navíc je i mnoho jedinců, kteří si nemohou zvyknout na mrazená krmiva.
Mnozí akvaristé proto hledají náhradní krmiva, jako hovězí srdce, patentky, nítěnky aj. Tato krmení sice často klipkám výtečně chutnají a ryba přibírá, bohužel nejedná se o přirozená mořská krmiva a ryba stejně o něco později uhyne z důvodu kvalitou nevyváženého příjmu potravy. Jsou i případy, že takovou nevhodnou potravou ryba i oslepla. Navíc pokavad takto nevhodně krmíme, tak většinou znehodnocujeme celé společenské akvárium a dochází tak k poškozování zdraví všech obyvatel nádrže a zároveň k intenzivnímu znečišťování vody.

Upozornění na: 

  • může likvidovat zévy (především malé) a rournatce 
  • postupná aklimatizace na samotné akvárium a jeho obyvatele
  • může být napadán bodloky 
  • náročný na příjem potravy 
  • mírně náchylnější k onemocnění 
  • není jedovatý

Aklimatizace

Správná aklimatizace je nesmírně důležitá s ohledem na stres, který je na zvířata vystaven přepravnímu procesu. Věnujte prosím chvilku prostudování našeho průvodce aklimatizací

Z odborné literatury:

"Zobec obecný se objevuje při severním pobřeží Austrálie, při Nové Guineji, Šalomounových ostrovech, Filipínách, u Malajského poloostrova, Srí Lanky a Přední Indie, dále u ostrova Mauritius a u východoafrického pobřeží.
Z dosud známých tří druhů rodu Chelmon je největší a dorůstá asi 17 cm. Rypák má protáhlý, čelisti trubicovité, ústa malá. Mladí jedinci se podobají dospělým jak tvarem těla, tak vybarvením. Na těle má pět příčných bíle lemovaných pruhů. Jeho hojný výskyt v Thajském zálivu na skalnatém pobřeží a v korálových útesech se využívá hospodářsky. Loví se a zpracovává na rybí moučku, krmí se jím kachny a dělá se z něj hnojivo. V Malajsku je považován za vynikající pochoutku jak čerstvý, tak sušený. Samec prý má velmi příkré, strmé čelo a horizontálně postavená ústa. Samice má čelo šikmé a ústa poněkud obrácená dolů. Už podle tvaru prodloužených čelistí je specialista na vybírání potravy ze škvír mezi kameny a větvemi korálů.
V zajetí je tedy potravně vybíravý, choulostivý. Díky jednotvárnému krmení a jednostranné výživě často brzy po importu v akváriu hyne. Nejraději přijímá roupice rodu Enchytraeus a korýše rodu Mysis, což zřejmě není dostačující k udržení dobré zdravotní kondice. Potřebuje trvale extrémně čistou vodu, chudou na dusíkaté látky. Nechce-li přijímat náhradní potravu, často pomohou mladé sasanky skelné (Aiptasia), které mu chutnají a pomohou překonat první období aklimatizace v zajetí."

Zdroj: RNDr. Stanislav Frank, CSc., Mořské ryby 1997

Mořská akvaristika ReefHome Český Těšín 

Doprava ZDARMA při objednávce nad 3500 Kč

 

 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz